5. Mitas. Papildai parduodami Lietuvoje yra visiškai saugūs sveikatai

Nors papildai, parduodami Lietuvoje teoriškai turėtų būti saugūs vartojimui, tačiau jų poveikis, priklausomai nuo organizmo savybių, gali būti labai įvairus. Net ir neviršijant rekomenduojamų dozių, ar nevartojant draudžiamų sporte papildų, galimos alerginės ar kitos pašalinės reakcijos. Dažnai skundžiamasi sutrikusiu virškinimu, viduriavimu ar vidurių užkietėjimu, pilvo pūtimu ir panašiais reiškiniais. JAV kasmet registruojama apie 23000 vizitų skubios pagalbos skyriuose dėl su papildais susijusių pašalinių reakcijų. Dažniausiai šis poveikis siejamas su papildais skirtais svorio metimui ir energingumui didinti [1]. Lietuvoje dažniausios rimtos pašalinės reakcijos, tokios kaip gelta ir kepenų pažeidimas, anafilaksinės reakcijos yra stebimos vartojant žolinius preparatus. O papilduose, skirtuose reguliuoti kūno svorį, rasta ne tik pavojingos medžiagos sibutramino, bet ir amfetamino.

Besikeičiant situacijai psichoaktyvių medžiagų rinkoje, dalis narkotinių medžiagų savybių turinčių medžiagų parduodama kaip papildai skirti sportui:

  • 2023 metais uždraustas heksahidrokanabinolis (HHC), pardavinėtas kaip atpalaiduojanti, stresą mažinanti medžiaga.
  • 2020 metais draudžiamoms medžiagoms priskirtos medžiagos pardavinėti kaip papildai sportui 15 min.lt informacija .
  • 2019 metais Lietuvoje uždrausti sporto papildai su fenibutu , kadangi taipogi turėjo psichoaktyvioms medžiagoms priskiriamų savybių.

Į Lietuvos rinką patenka ir neaiškios kilmės papildų iš kitų šalių:

"ATSARGIAI: pavojingi, draudžiamomis medžiagomis užteršti papildai. 
Kolegos iš kitų šalių antidopingo agentūrų įspėja, kad Europoje yra platinami papildai sportui "Mesomorph", kuriuose randama etiketėje nepažymėtų draudžiamų stimuliatorių: oktodrino (kitaip dimetilheksilamino arba DMHA), heptaminolio ir oksilofrino.  
Visos šios medžiagos nėra skirtos žmonėms vartoti. Taip pat nėra pakankamai mokslinių tyrimų, kurie įrodytų šių medžiagų saugumą." Lietuvos antidopingo agentūros pranešimas spaudai.
 

1. www.frontiersin.org