2. Kofeinas

Apžvalga

Kofeinas yra stimuliatorius, kuris turi tvirtą naudą sportinei veiklai ištvermės reikalaujančiose situacijose ir trumpalaikėse, viršmaksimaliose ir (arba) pasikartojančiose sprinto užduotyse.

Mechanizmas

Adenozino receptorių antagonizmas; padidėjęs endorfinų išsiskyrimas; pagerėjusi neuromuskulinė funkcija; geresnis budrumas ir greitesnis atsakas; sumažintas didelio krūvio suvokimas treniruotės metu.

Naudojimo protokolas

Skiriamas 3–6 mg/kg kūno masės (KM) bevandenis kofeinas (t. y. tablečių ar miltelių pavidalo), kuris suvartojamas ~60 min prieš treniruotę.  Mažesnės kofeino dozės (<3 mg/kg kūno masės, ~ 200 mg), skiriamos kartu: prieš treniruotę ir jos metu, kartu su angliavandenių šaltiniu.

Poveikis veiklos rezultatams

Geresnė ištvermė, pvz. ilgesnis treniruotės laikotarpis iki nuovargio ir įvairios trukmės ištvermės veiklos (5–150 min.) vykdant “time-trial” užsiėmimus daugelyje sporto šakų (t. y., važiavimas dviračiu, bėgimas, irklavimas ir kt.).

Mažos kofeino dozės (100–300 mg), suvartojamos atliekant ištvermės pratimus (po 15–80 min.nuo veiklos pradžios), gali padidinti “time trial” ciklo našumą 3 %–7 %.

Atliekant trumpalaikes viršmaksimines ir pasikartojančias sprinto užduotis, 3–6 mg/kg kūno masės kofeino, suvartoto 50–60 min prieš pratimą,  > 3 % pagerina užduoties užbaigimo laiką, vidutinę atiduodamąją galią (“mean power output”) ir didžiausią galią (“peak power output”) 1-2 minučių anaerobinės veiklos metu.

Tolesni svarstymai ir galimas šalutinis poveikis

Didesnės kofeino dozės (≥ 9 mg/kg KM) nepadidina veiksmingumo naudos ir yra labiau linkusios padidinti neigiamų šalutinių poveikių, įskaitant pykinimą, nerimą, nemigą ir neramumą, riziką.

Mažesnės kofeino dozės, vartojimo laiko kaitaliojimas prieš treniruotę ir (arba) treniruotės metu ir kofeino nutraukimo poreikis (arba jo sumažėjimas) turėtų būti išbandomi treniruočių metu prieš varžybas.

Siekiant didesnio veiksmingumo, kofeino vartojimas veiklos metu turėtų būti vertinamas kartu su angliavandenių suvartojimu..

Kofeinas yra diuretikas, skatinantis padidėjusį šlapimo kiekį, tačiau šis poveikis yra mažas vartojant dozėmis, kurios, kaip įrodyta, pagerina pasirodymo našumą..