Bet kuris sportininkas, nesvarbu, ar mėgėjas, ar profesionalus, privalo:

  • ŽINOTI

Sportininkams galioja griežtos atsakomybės taisyklė - sportininkai atsako už visa, kas patenka į organizmą, nesvarbu, ar tyčia, ar dėl aplaidumo.

Todėl prieš vartojant papildus, Jūs turite išsiaiškinti viską apie visas papildo savybes, sudedamąsias dalis, bei jų galimą poveikį organizmui - tai Antidopingo Kodekso reikalavimas.

Nežinojimas kaip draudžiamosios medžiagos pateko į jūs organizmą neapsaugo nuo atsakomybės gavus teigiamą dopingo testą - jūs turėsite aiškintis kaip tai įvyko ir koks šių medžiagų šaltinis.

Kodekse yra aprašyti įspėjimai ir nuostatos dėl užterštų papildų rizikos valdymo, todėl įsivertinkite, ar atlikote visus galimus veiksmus, kad sumažintumėte su papildais susijusią riziką.

  • GALVOTI

Kasmet bent vienas sportininkas yra diskvalifikuojamas dėl draudžiamomis medžiagomis užterštų papildų.

Net, jei etiketėje neradai įtarimą keliančių sudedamųjų dalių, gerai pagalvok prieš vartodamas, nes, deja, bet ne viskas priklauso nuo tavo įdedamų pastangų:

  1. Papildai draudžiamomis medžiagomis gali būti užteršiami gamybos proceso metu, pvz.: netinkamai nuvalius gamybos linijas.
  2. Ne visi ingredientai gali būti nurodyti etiketėje. 

Nėra papildų, kurie būtų 100 procentų saugūs vartojimui.  Ypač atsargiai vertink, jei ant papildų pakuotės žadamas greitas rezultatas, teigiami realybės neatitinkantys faktai, tokie kaip: "legalus dopingas", "WADA rekomenduoja", "antidopingo organizacijos leidžia" ir panašiai. Jokia antidopingo organizacija neduos garantijos, jog papildas yra visiškai saugus.

  • VERTINTI

Prieš pradėdamas vartoti papildus,  įsivertink, ar tikrai tau jų reikia? Galbūt norimus rezultatus gali pasiekti pakeitęs ar sureguliavęs savo mitybą? Stebuklingų papildų nėra. Geriausi rezultatai dažniausiai pasiekiami turint: 

  1. Tinkamą treniruočių režimą.
  2. Tinkamą mitybos planą.
  3. Tinkamą poilsio režimą.

Jei vertini, jog to nepakanka, pasitark su profesionalu: sporto gydytoju, gydytoju dietologu ar dietistu, kuris išmano sportininkui galiojančias taisykles, bei gali atlikti išsamius tyrimus, paaiškinančius kokių medžiagų šiuo metu trūksta, bei kokio efekto gali tikėtis. Visos efektyvios, mokslu pagrįstos medžiagos, turi tiek teigiamas, tiek neigiamas savybes, kurios priklauso nuo tavo organizmo savybių, žarnyno mikrobiotos ir aplinkos savybių. Nepamiršk, kad esi unikalaus organizmo savininkas.

Rinkis tik patikimus papildų tiekėjus, gamintojus. Jei įmanoma, rinkis tuos, kurie papildomai sertifikuojami ir tikrinami išorinių tikrintojų, tiriančių leidžiamų papildų serijas,  atliekančius atrankinius tyrimus dėl gaminių užterštumo draudžiamomis medžiagomis sporte.  Tokie papildų gamintojai skelbiami:

"Informed Sport" tinklapyje

"Koelner Liste" tinklapyje

"NSF Sport" tinklapyje.

 

Last modified: Thursday, 21 March 2024, 12:43 PM